Kościół oo. Bernardynów

Spośród wszystkich chrześcijańskich budynków sakralnych, kościół oo. Bernardynów ma jedną z najlepszych lokalizacji. Położony jest bowiem u stóp Wzgórza Wawelskiego i codziennie odwiedzają go tysiące turystów polskich i zagranicznych.
Pierwsi Bernardyni wywodzili się spośród słuchaczy kaznodziei obserwanckiego, Jana Kapistrana, który zasłynął z ognistych przemów, dotyczących grzechu i życia ponad stan. Pierwszy, gotycki kościół został wybudowany na polecenie kardynała Zbigniewa Oleśnickiego i został do szczętu zniszczony podczas najazdu Szwedów na Polskę. Obecna świątynia pochodzi z czasów wczesnego baroku i wzniesiona została w II poł. XVII wieku.
Gdy wyjdziemy na Wzgórze Zamkowe i przyjrzymy się kopule kościoła oo. Bernardynów, zobaczymy, że jest ona umieszczona bardzo nisko. To celowy zabieg, który miał służyć ochronie dachu świątyni w razie ostrzału z dział na Wawelu. Zwiedzając wnętrze kościoła, warto zobaczyć ołtarz, wystawiony św. Szymonowi z Lipnicy oraz obraz pt. Taniec Śmierci.

Zobacz także...close